Trénink skákání

Proč učit psy skákat? To je nasnadě - skokovky jsou překážky vyskytující se na každém parkuru v hojném počtu a jejich správné překování je pro úspěch nezbytné. I když jsou sbíhané zóny a rychlé proběhnutí slalomu samořejmě velmi důležité, pokud pes drobí před skokem krok, má velké oblouky nebo shazuje, také nevyhraje. Navíc se pes může i zranit, když si nebude umět vyměřit odraz do kruhu, na dvojitou překážku nebo v trojskoku. Jak často zdůrazňuje Susan Salo - že pes dokáže skákat ještě neznamená, že ví jak. Nejčastější chyby, které na závodech vidím, kromě vedení, jsou právě chyby ve skákání. Psi dělají velké oblouky, příliš brzy nebo příliš pozdě se odráží, nesoustředí se dost na skok, nevěří si a brzdí... Jednou možností je psa odepsat jako neschopného, druhou je pomoci mu pochopit, o čem skákání je.

Velkou inspirací pro učení skákání je práce Lindy Mecklenburg a Susan Salo. Linda více pracuje s reakcí psa na vedení, Susan zase staví na sekvencích, které psovi pomůžou získat pro skoky správné návyky.

Se štěňaty nezačínáme skákat ihned, je potřeba, aby nejprve trochu dospěla a zpevnila si kostru, než ji budeme zatěžovat. Předčasné zahájení skákání zvyšuje riziko zranění, které pak bude komplikovat růst, a nevhodné opakování jednostranné činnosti může vést k přetížení a důsledky pravidelného přetěžování se můžou na dospělém psovi projevit i po několika letech. Neběháme ani s tyčkami položenými na zemi mezi bočnicemi hned ze tří důvodů - 1) tyčky na zem nepatří, 2) pes by se mohl stoupnutím na kulatou tyčku zranit, 3) pokud pes běhá mezi bočnicemi bez nutnosti se soustředit na svoje nohy, později se nemusí soustředit ani na skákání.

Ve skokové gymnastice se snížené překážky používají jako výukové pomůcky, skokovky jsou od sebe rozestavěné tak daleko, aby se pes mohl rozeběhnout tak akorát a zvládal úkoly, které před něj sekvence klade. Cílem je samozřejmě běhat na standartně vysokých překážkách, ale zároveň se také upravuje vzdálenost skokovek, takže ve výsledku pes dělá stejný počet kroků, jako na nižších překážkách.

Skoková gymnastika je vhodná pro psy, kteří se učí skákat, psy, kteří mají se skákáním problémy, psy, kteří shazují, psy, kteří pravidelně závodí, a staré psy, kteří už nezávodí, ale chtěli by stále cvičit. Frekvence cvičení závisí na konkrétním psovi, ale každému prospěje trocha opakování každou lekci a jeden intenzivnější trénink v měsíci. Většinou není potřeba cvičit dlouho, několik málo úspěšných opakování dá psovi více než neměnný drill. Pro posouzení správného stylu je potřeba si vycvičit oko a je ideální, aby si psovod natáčel skákání na video a v klidu pak z dobrého úhlu posoudit provedení sekvence.

Příklad sekvencí ze skokové gymnastiky:

točení 1 točení 2

Pokud do vyhledávače na YouTube zadáte "agility jumping grids" nebo "Susan Salo", určitě získáte představu, jak skoková gymnastika vypadá.

napsala Katka

Associative learning is going on all the time. (Bob Bailey)