Strečink, masáže, posilování

strečink ramene a lokte

Vzhledem k tomu, že jsme si obě za studijní obor zvolily fyzioterapii, není náš zájem o pohodlí našich sportovních společníků nijak překvapivý. V západních státech už není výjimkou, pokud má pes svého osobního chiropraktika nebo maséra, kteří dokonce občas doprovází své svěřence na závody. Nám to možná zní jako sci-fi, ale ještě před pár lety lidé odmítali dávat psy mezi běhy do klecí nebo do boudiček a jen málokdo s sebou vozil na závody stan. Dneska okolo pásky rostou pavilony jak houby po dešti a každý psovod pro psa hledá to nejklidnější místo, kde by si mohl odpočinout.

Strečink je u psů výhodný ze stejných důvodů jako u lidí. Agiliťáci jsou také sportovci, musí skákat, šplhat, vlnit se, sprintovat, řezat ostré zatáčky, prudce brzdit. Psí svaly, vazy, šlachy a kosti reagují na zátěž stejně jako lidské. Pokud psy protáhnete před výkonem a zvláště po něm, umožníte lepší funkci svalů, uvolnění, rychlejší regeneraci, zmenšíte riziko úrazu. Zároveň se tak blíže seznámíte s tělem vašeho psa, snáze se vám bude hledat příčina problémů, pokud pes například začne kulhat, a budete moci sledovat vývoj lepšení. Máme na svých psech odpozorované, že po strečinku jim není hůře a i po intenzivním tréninku nebo celodenních závodech vypadají v pohodě, takže v tom budeme pokračovat, dokud neuvidíme jiné výsledky.

Před strečinkem je nutné, aby měl pes svaly zahřáté, kupříkladu lehčím klusem. Pokud byste se pokusili protahovat ztuhlé studené svaly, spíše psovi uškodíte než naopak. Svaly pak protahujte, když je pes klidný a uvolněný, aby se vám nebránil, kdyby se vám pes vzpíral a vy byste se šli přesto přes jeho odpor, můžete způsobit i natržení svalových vláken. Zprvu můžete zkoušet psy protahovat doma, třeba po procházce, kdy si bude chtít odpočinout, a za odměnu používat pamlsky. Jedno protažení by mělo trvat 15 - 30 s, každé můžete zopakovat 2x - 3x. Tlačte na končetinu klidně, jemně a plynule, nesnažte se jít přes psův odpor, pokud se začne ošívat a snažit se vám vyprostit, nechte ho, jinak byste ho mohli zranit. V krajní poloze končetinu chvíli podržte, ale nesnažte se s ní kmitat. Pokud pes nemá problémy a vy postupujete správně, měl by si pes protahování užívat, někdo při něm dokonce klimbá.

Masáže jsem stejně příjemné jak pro psovoda, tak pro psa. Báře ve škole tvrdili, že masáže jsou podle klinických měření k ničemu, snad kromě psychické složky. Obecně se ale tvrdí, že masáže urychlují regeneraci, podporují uvolnění a rychlejší odeznění bolesti. Protože ale zvyšují prokrvení tkání, neměli byste psa masírovat, pokud má nějaké krvácející rány či krvácivé nemoci, horečku, zánět, pokročilou oreoporózu či rakovinu. Neliší se o moc od jiných masáží, pomalé a klidné hlazení psa spíše uvolní, kdežto rychlejší tahy nebo poklepávání psa spíše probere. Masáží, pokud nebudete na psa příliš tlačit, nemůžete nic zkazit.

Posilování by mělo být samozřejmou součástí přípravy agiliťáka na běhání. Svaly musí udržet pohromadě kostru, aby se méně opotřebovávaly klouby a kosti. Myslet si, že pes získá fyzičku jen běháním agility, je scestné. On ji sice získá, ale také si bude zároveň ničit tělo. Trénink agility by měl být doprovázen třeba dlouhodobým klusem (u kola nebo s běžícím psovodem), vybíháním do kopců, plaváním nebo chůzí ve vodě. Postupné budování fyzičky je důležité zejména po tréninkové pauze, ať už rekreační nebo poúrazové. Poslední dobou je velmi populární cvičení na klasických velkých míčích. Při balancování na nestabilní ploše pes posiluje nejrůznější svaly včetně stabilizačního systému páteře. Celé tělo je tak zpevněné a odolnější při dalších sportovních aktivitách.

Čím větší míč použijete tím lépe. Pes by měl stát na míči přibližně stejně, jako na zemi, pokud by se musel krčit, je to špatně. Míč vždy přidržujte, aby pes nemohl spadnout. Hojně odměňujte, aby psa cvičení bavilo. Na míči pak můžete zkoušet různé triky - sedání, lehání, udržování rovnováhy, kdy s míčem válíte ze strany na stranu nebo dopředu a dozadu.

napsala Katka

It is what we make out of what we have, not what we are given, that separates one person from another. (Nelson Mandela)