Tréninkový deník 22. 11. 2009
Cviky na poslušnost a triky
Ještě před začátkem sváteční pauzy jsem vám chtěla nabídnout další nové triky, které můžete se svým psem ve volných chvílích procvičovat, abyste se nenudili a rozvíjeli svoje schopnosti při spolupráci se psem.
Podávání pacek je cvik založený na koordinaci (musí se rozhodnout, kterou packu zvednout a jak přitom vyrovnat svojí pozici) a kontrole (chcete po něm obě packy různě na střídačku). Způsobů, jak to psa naučit, je několik. Nejjednodušší je dát si pamlsek do ruky tak, aby o něm pes věděl, ruku sevřít v pěst a pěst mu nabídnout. Většinou se psi k pamlsku snaží dostat čumákem, ale když jim to nejde, po nějaké chvíli zkusí po ruce hrábnout i packou a v tu chvíli musíte psa výrazně pochválit a pamlskem odměnit. Pokud vašeho psa nenapadá použít packu, a tváří se, že by ho cvičení přestalo bavit, můžete ho nejdříve dostat do lehu a ruku s pamlsek mu dát mezi přední nohy. Psi si často v leže přidržují kosti při okusování packami, takže ho to může napadnout spíš. Když do vás bude hrabat packami v leže, můžete ho posadit. Další možností, jak psovi napovědět, je strkat rukou s pamlskem do nohy a tím ho donutit packu nadzdvihnout, za což ho zase hned odměníte. Střídejte obě packy, na každou zkuste ukazovat jinou rukou a používat jiný povel (třeba "pac" a "druhá").
Válení sudů není obtížný cvik, záleží hlavně na tom, jak moc je pes ochotný se položit na bok a nebát se psovodovi ukázat břicho. Spoustě psů to jde lépe někde doma ve známém prostředí než mezi ostatními psy. Snažte se také cvičit spíše na rovném povrchu a ne moc na tvrdém, pokud je pes kostnatý, tak mu nemusí být příjemné převalovat se přes páteř.
Naučit psa se převalit může být za pomocí pamlsku velmi snadné, ale možná to bude chtít trochu cviku a obratnosti, než si najdete, jak pes reaguje na váš pohyb s pamlskem. Nejprve totiž potřebujete psa dostat do lehu, a to pokud možno ne na slovní povel, ale na navedení pamlskem (každý pes je na tom jinak, někdo si lehne, pokud dáte pamlsek k zemi a dlaní ho přikryjete a pak pamlsek pohybujete pomalu dopředu, takže si pes lehne, aby se pod vaši dlaň dostal, nebo si naopak lehne, když mu pamlsek dáváte mezi přední nohy a on se před vámi "ukloní", aby na pamlsek stále viděl), protože kdybyste psovi dali nejprve lehni a pak ho začali navádět do sudů, začal by se vám po nějaké době převalovat už na samotný povel "lehni". Snažte se, aby pes ležel rovně, tedy na obou nohou měl stejné rozložení váhy, pokud se mu kýta svaluje k jedné nebo druhé straně, nebude pak moci udělat na druhou stranu sud. Jakmile budete chtít psa navést do sudu, upoutejte jeho pozornost na pamlsku, který mu budete držet rovně před čumákem v jeho výšce. Pak pomalu pamlskem pohybujte k lokti psa a počkejte, dokud nesvalí jednu kýtu na bok. Pak dál pokračujete pohybem k rameni, jakmile se pes svalí celý na bok, snažte se zase držet pamlsek trochu ve výšce a pokračujte s ním ve směru otočení sudu. Pes by se pak měl už plynule převalit, pokud mu to nejde (například protože nemá dost posílené patřičné zádové svaly), můžete mu pomoci tím, že mu dlaní podložíte lopatku, na které leží, a převalíte ho (tlakem, nijak ho za nohu netahejte, to by mu mohlo být nepříjemné). Procvičujte střídavě obě strany a pokračujte tak dlouho, dokud si pes na nový pohyb nezvykne a nezačne ho dělat sám a plynule. Pokud k němu budete chtít říkat povel, já používám třeba "sud" a "převal", na každou stranu jiný. Pokud je pes neochotný se vůbec svalit na bok, celý cvik si rozfázujte do několika bodů, kdy budete psa odměňovat už za to, že svalí kýtu, pak další pamlsek za svalení se na bok a podobně. Tady je jedno video z YouTube, abyste si mohli lépe představit, jak se psem manipulovat. Možná budete muset trochu experimentovat, než najdete polohu, která sedí právě vašemu psovi.
http://www.youtube.com/watch?v=g-CLo-1gPng
Chůze po zadních je cvik vyloženě na posilování svalů zadních nohou a zádových svalů. Přes zimu není tolik času a nálady na pohyb, ale nemělo by u psa agiliťáka docházet ke ztrátám osvalení, jinak se nástup v jarní sezónně prodlouží. Procvičování stoje na zadních nohách, chůze dopředu, dozadu, do strany, skákání a točení se je tak jednoduchý způsob, jak psa procvičit.
Pokud chcete psa dostat na zadní nohy, nalákejte ho na pamlsek, který mu pak zvednete nad hlavu. Za začátku odměňujte psa, jakmile zvedne přední nohy. Pak se snažte, aby se dokázal chvíli ve stoji udržet. Pokud se chytá předními packami vaší ruky, nechte ho, musí si trochu posílit svaly, aby se dokázal udržet sám. Ale postupně se to snažte omezovat, třeba tím, že zvednete loket co nejvýše a nejbližší bod psovi budou vaše prsty. Snažte se psa nejdříve naučit, aby trochu ve stoji balancoval, a potom můžete zkoušet nejrůznější pohyby. Někomu jde dobře chůze do strany, jiný pes se raději rozejde dopředu. Už trochu obtížnější je třeba točení na místě, do kterého můžete psa navádět podobně jako při otočkách - nejdřív ho zvednete na zadní a pak rukou s pamlskem opíšete kruh tak, aby se otočil kolem dokola.
Skákání
Minule jsme se k procvičovali hlavně zóny, pomalu byl čas, abychom se zase vrátili k pilování skokových schopností. Skákání v klidu většinou psovi nedělá tolik potíží, taky vám to všem moc pěkně, a proto to je i ideální způsob, jak psa se skákáním seznámit. Jak jsme nechávali psa skákat přes jednu nízkou skokovku a pak dvě těsně u sebe, tak to je cvičení na odrazy. Nízká skokovka není skok v pravém slova smyslu, nemá "výšku", svým umístěním před překážkou (vzdáleností) psovi definuje, jak se má na skok (následující dvě tyčky) připravit a odrazit. Pes by měl být před "odrazem" odložený v sedě nebo ve stoje tak akorát, aby se pes odrazil, dopadl a odrazil se do skoku. Výška těch dvou tyček by se měla průběžně měnit, aby se pes dokázal přizpůsobit všemu, co se mu ocitne před čumákem. Ideální je, pokud pes umí svůj skok upravit podle jeho výšky, a skáče vždy kousek nad tyčkami, ať už jsou nízko nebo vysoko. Tady je pro připomenutí jedno video z YouTube:
http://www.youtube.com/watch?v=2PAWCpkUn7g
Další cvičení ještě trochu rozšiřovalo schopnost udržet pravidelný skok. Sestávalo se z pěti skokovek ve stejné výšce, kde pes musel udržet jednotlivý skok, tak, překážky byly tak blízko, aby se psovi mezi ně nevešel mezikrok, hned se musel po dopadu odrazit. Pokud pes udělá někde chybu, hned se mu to na dalších skokovkách vrátí. Aby se pes mohl soustředit a nic ho nerušilo, je dobré ho nechat odloženého před skokovkou, dojít si nakonec (nechat psovi tak akorát místa, aby mohl za poslední překážkou v klidu dopadnout a ještě udělat pár kroků) a psa si přivolat. Druhou variantou je dát si do cíle hračku nebo misku s pamlsky a psa vyslat přes celou rovinku dopředu.
Sekvence
Abyste si taky zaběhali, postavila jsem krátkou sekvenci. Někomu to šlo lépe, někdo ještě nechodil tak často, aby zvládl všechny překážky v pořadí, ale každému se dařilo podle jeho zkušeností, časem budeme tyhle a podobné sekvence vypilovávat. Plně se na to ale vrhneme až po Vánocích.
První sekvence se dá běžet celá na jednu ruku, pokud si dáte trochu náskok. Schválně procvičujte odložení a zkuste psa přivolávat přes obě dvě skokové překážky, po výběhu z tunelu mu pak příliš neutíkejte, spíše se s ním snažte navázat kontakt a až uvidíte, že vás vnímá, naveďte ho pořádně na skokovku a doběhnete s ním až do konce, kde už může čekat odměna.
Druhá sekvence procvičuje těsné točení, můžete na ní trénovat stranové povely a učit psa signálům, které znamenají zpomalení a nutnost přípravy na krátký skok. Začněte na stejné straně překážky, jako pes, s povelem pro točení ho naveďte na překážku a hned se rozeběhněte k tunelu. U druhé díry si nejlépe přeběhněte na druhou ruku, abyste zase byli na vnitřní straně oblouku. Se psem se můžete rozeběhnout ke skokovce, ale začněte včas brzdit, to bude pro vašeho psa signál, že nebude pokračovat rovně a musí se připravit na točení. Včas mu také dejte povel pro zatáčku, ideálně ještě dříve, než se odrazí. Pes se na točení musí připravit před skokem, nikoli až po něm. Pro zatáčení totiž musí prohodit "vedoucí nohu", která je na vnitřní straně oblouku. Pokud s tím začne až po doskoku, oblouk je zákonitě delší (potřebuje krok navíc na výměnu nohou).
Pokud máte problémy s delšími oblouky, je to docela hezké a jednoduché cvičení na jejich nápravu. Stačí, i když člověk udělá jen jednu otočku, tunel a odměnu, popřípadě skokovku, tunel, skokovku + točení. Protože trénujete těsné točení, odměňujte vždy za něj, neházejte psovi míček po skokovce rovně.