Tréninkový deník 8. 11. 2009
Omlouvám se, že rekapitulace posledního tréninku vychází tak pozdě, zaměstnává mě škola. Snad bude další trénink zas o něco lepší. Protože do prosince zbývá už jen pár lekcí, pokud si vymyslíte, čemu byste se rádi věnovali, můžu se pokusit vám vyhovět, jak nejlépe budu umět.
Cviky na poslušnost a triky
Chůze do boku
ustupování do strany předníma a zadníma nohama zároveň dobře procvičuje psovu schopnost soustředit se a ovládat všechny čtyři nohy, která je důležitá pro každého agiliťáka. Psa si nejprve za pamlskem nebo za rukou srovnejte před sebe čelem k sobě, pokud možno ho udržte ve stoji. Pomalu začněte ustupovat do strany, pamlsek stále držte před sebou a snažte se, aby vás následoval. Odměňte ho ve chvíli, kdy pohne i zadníma nohama. Aby udržel pes zadní nohy rovnoběžně s předními, můžete mu pomoci i tím, že si vezmete tyč a držíte jí na opačné straně, než kam má pes ustupovat, a jak se rozejdete, lehce s ní drcněte do kyčle psa. Jakmile pes uhne do strany, odměňte ho. Není účelem psa tlačit neustále, dotyk tyčí slouží jen k tomu, že psa upozorníte na jeho druhý konec, který obvykle tolik nevnímá.
Snažte se psa odměňovat vždycky až v okamžiku, kdy stojí srovnaný před vámi. Dělejte jen malé kroky, moc nespěchejte, dejte psovi čas, aby se mohl soustředit na svoje nohy a dorovnat se sám.
Více.
Slalom mezi nohama
Slalom mezi nohama psovoda není obtížný cvik, hodí se například k rozhýbání psa, umožňuje třeba i uvolnění psovoda, procvičení vzájemné spolupráce mezi jimi oběmi.
Nejlépe se tenhle cvik nacvičuje s pamlsky v obou rukou, podobně, jako obíhání psovoda. Psa si nejprve srovnejte k jedné noze (levé nebo pravé, to je jedno) a vykročte opačnou nohou dopředu. Rukou vzdálenější psovi mu pod nohou ukažte pamlsek, nalákejte ho na pamlsek k projití pod vámi, odměňte ho a hned zase vykročte druhou nohou, kde mu opět na straně dál od psa ukážete druhý pamlsek a provedete ho skrz. Mezitím si do první ruky vezmete další ňamku a pokračujte do dalšího kroku. Zpočátku odměňujte za každý krok, když vám pes pod nohama bude vesele probíhat cik cak, můžete zvýšit počet kroků, které musí projít, než mu dáte pamlsek, nejdříve na dva, pak na tři... Jejich počet můžete různě střídat, aby pes nikdy nevěděl, kdy pamlsek dostane a pořád se snažil cvičit.
Jakmile pes bude probíhat plynule alespoň několik kroků a vy ho nebudete muset navádět pamlskem těsně před čumákem, ale bude mu stačit ukazování rukou u vašeho pasu. Jak pes získá grif, samotné nakročení bude chápat jako povel a vy budete moci jít narovnaní bez mávání rukama.
Cvik můžete obměnit i tím, že budete se psem dělat osmičku mezi vašima nohama, zatímco stojíte. Opět ho můžete navádět na pamlsky nebo ukazování rukou, jakmile pes zná povel, používám stejný, jako pro slalom v chůzi.
Více.
Couvání
Chůze dozadu je dalším z cviků, které procvičují uvědomování si a ovládání zadních nohou. Psi si ne vždy uvědomují, že jejich tělo pokračuje i za lopatkami, a při couvání se to pak projeví tím, že jim přední nohy do zadních narazí a oni se diví, co jim to tam překáží. Na překážkách pak pes může přetěžovat přední nohy, protože se neumí odrazit zadními do skoku, brzdit jimi na zónovkách nebo udržet rytmus ve slalomu. Zadní nohy také občas můžou za shozenou laťku nebo větší oblouk.
Při couvání začněte opět tím, že si psa srovnáte před sebou ve stoji (to aby se mu dobře vycházelo), pamlsek mu podržíte mezi jeho předníma nohama a pomalu se rozejděte proti němu. Není účelem psa vytlačit, ale protože by měl sklonit hlavu za pamlskem, automaticky pro něj bude snazší si ustoupit, aby na pamlsek lépe vidět, načež vy se musíte rozejít za ním, abyste pamlsek udrželi na správném místě. Protože couvání není zrovna intuitivní cvik, mohutně chvalte i za jeden úplně miniaturní krok a hned ho odměňte. Jakmile pochopí, že má ustoupit jeden krok, zkuste dva, než ho odměníte. Pak tři a tak dále, dokud nebudete moci odcouvat několik kroků za sebou.
Další vaší možností je srovnat si psa mezi nohy a společně s ním vykročit dozadu. Tak vlastníma nohama tvoříte uličku, která mu pomůže udržet směr. Jakmile bude zvládat couvání mezi vašima nohama bez zádrhelů, můžete si ho opět srovnat před sebe.
Více.
Skok kruhem z rukou psovoda
Učit psa proskočit kruhem, kterým vytvoříte ze svých rukou, je způsob, jakým můžete procvičit psovy skokové schopnosti, rozhýbat ho a zacvičit si, i když nebudete mít po ruce překážky.
Máte několik možností - buď pes po nějakém předchozím tréninku chápe, že na povel hop se skáče, a v tom případě vám jen stačí spojit svoje ruce do kruhu, nebo poprosíte někoho, kdo by psovi skrz kruh ukazoval pamlsek/hračku (jste to ale vy, kdo odkládá psa, říká mu, že může odejít, a dává povel pro skok), aby psa párkrát skrz kruh provedl, až to zvládne i sám bez ukazování, nebo si můžete psa odložit, hračku/pamlsky položit pár metrů dál a sami si kleknout/stoupnout mezi obojí uvedení tak, aby psova nejkratší cesta k odměně vedla přes váš kruh. Pokud se snaží vás oběhnout, můžete se postavit ke stěně nebo vytvořit uličku tak nízkou, aby neměl na výběr. Rovněž si můžete stoupnout rozkročeně, ohnout se a kruh udělat napříč mezi vašima nohama. Protože pes už zná přiřazení se mezi vaše nohy, nemuselo by mu připadat tak divné skrz ně projít včetně proskočení kruhu.
Kruh můžete opět držet nejprve velmi nízko na zemí, klidně jen tak, aby si pes zvykal procházet i skrz vaše ruce, nejen nohy. Postupně můžete kruh dělat výše a výše, až pes bude muset opravdu skákat (konečná výška pak záleží na velikosti a atletičnosti vašeho psa).
Překážky
Z překážek jsme se tentokrát soustředili hlavně na skákání. Dnešní tratě jsou velmi točité a nevypadá to, že by rozhodčí chtěli do budoucna změnit vkus a stavět rovinky, takže na schopnosti psa efektivně točit často záleží výsledné pořadí. Procházela jsem a zkoušela za léta závodění a trénování různé přístupy, ale nakonec se mi ověřila kombinace učení a používání stranových povelů (left/right, toč/zpět), skoková gymnastika a nakonec samotné učení zatáčky na jedné skokovce, kde je strana, kam má pes zatáčet, výrazně snížená a druhá strana je pak umístěná o mnoho výš, než je oficiální výška skokovek pro daného psa. Tím snadno vytvoříte optickou překážku, která psa donutí správně si srovnat skok a už při odrazu se natočit na správnou stranu. Zároveň používání stranových povelů ještě před odrazem psovi znovu názorně vysvětlujete, co vlastně znamenají a že se podle nich má zařídit.
Pokud se pes točí dobře s tyčkou našikmo (na obě strany, při změně stran nezapomeňte, že je potřeba dát tyčku šikmo i s opačným průběhem), začněte postupně tyčku vyrovnávat. Nejprve zvedejte snížený konec tyčky až na psovu oficiální výšku, pak na ní snižujte i druhý konec. Pokud se vám bude zdát, že má pes opět se skákáním, zatáčením nebo obojím problémy, tyčku zase zešikmějte a psovi dopřejte více tréninku na téhle názorné pomůcce.
Pokud se na jedné skokovce už nudíte, postavte si druhou a procvičujte točení na nich (pokud jste se ještě nedostali k rovné tyčce, klidně procvičujte na zkosených). Všechno točení dělejte nejprve jen na jednu stranu (pes tak dělá takový kruh, obíhá přitom vnitřní bočnice a vy jste vždy uvnitř kruhu). Podle toho, jak to psa baví nebo jak mu to jde můžete odměňovat hned za každou bočnicí (pokud ho to moc nebere nebo si je ještě nejistý) nebo za každou druhou, třetí... Opět procvičujte obě strany. Neměli byste cvičení opakovat pořád dokola, spíš se snažte psa s prvkem seznámit, ať si ho trochu oťuká, a jak získá představu, prvek trochu změňte, ať se stále učí, neupadává do stereotypů, protože ty zabíjejí kreativnost a zájem.
Také jsme procvičovali slalom a zóny. Postupem času je potřeba dávat psa na kladině dál a dál od zóny s pamlsky, aby se naučil zastavovat i z větší rychlosti. Časem také budeme muset přidat důraz na výdrž na zóně až do povelu pro odběhnutí, ale k tomu se postupně dostaneme. Komu se daří slalom na třech tyčkách, může si přidat čtvrtou a brzy i pátou.
Aby si psi na závěr protáhli ještě nohy, postavili jsme jim rovinku z kruhu, jednoduché skokovky a dálky. Na závěr je vhodné psy opět nechat volněji proběhnout, aby z tréninku odcházeli s příjemným pocitem. Neznamená to ale, že by si mohli dělat, co chtějí., stále musí dodržovat pravidla hry. Ale je možné psa kupříkladu na startu podržet, když ho chce psovod přivolat, aby se nemusel trápit na odložení, když je už unavený, nebo může pomocník psa do cíle více lákat, aby se nebál běžet samostatně (psovod zůstává na startu a vysílá psa vpřed). Pokud psovi dělá některá z překážek problém, je možné si rovinku upravit nebo zkrátit.
Příště
se budeme soustředit čím dál více na jednoduché cviky z dogdancingu, které můžete se psem procvičovat během prosincové přestávky, abyste se pak mohli v lednu vrátit nabytí společnými zkušenostmi a energií pro další nové triky. Pokud se se psem dokážete domluvit na chůzi u nohy, otočkách, obíhání, couvání, podávání pac, trpaslících a dalších kouscích, budete si rozumět i na překážkách a mezi nimi. Hodně štěstí ;-)